Toksoplazmoza w ciąży

Każda nieprawidłowość w ciąży niepokoi. Sprawia ona, że myśli koncentrują się wokół tego, co idzie źle oraz to, co może się wydarzyć. Trudno zachować w tym wszystkim umiarkowanie. Zazwyczaj w pierwszej kolejności pojawiają się czarne wizje oraz złe prognozy. Tymczasem naprawdę w nielicznych przypadkach nieoptymistyczne diagnozy doprowadzają do tego, że dzieje się to, co można uznać za naprawdę szkodliwe. W trakcie ciąży dlatego tak ważne jest to, by być optymistą oraz, by na przyszłość patrzeć z optymizmem. Takie podejście jest niezbędne dla zdrowego rozwoju dziecka.

Toksoplazmoza należy do tego rodzaju chorób, które dotyka większości dorosłych osób. Głównie dlatego, że bardzo łatwo się ją zarazić. W pierwszej kolejności źródłem zakażenia są surowe mięso oraz wędliny i ryby. Jeśli produkty te nie są poddawane obróbce termicznej, istnieje możliwość zakażenia. Na drugim miejscu wymienia się inną przyczynę: niemycie owoców i warzyw. Wystarczy, że niedokładnie opłuczemy sałatę, by istniało ryzyko zakażenia. Głównymi nośnikami pasożyta, jaką jest toksoplazmoza, są koty i ptaki.

Toksoplazmoza jako taka nie jest groźna. Jednak już toksoplazmoza w ciąży może powodować wiele dolegliwości. Teoretycznie przebiegająca tak jak zwykła grypa, może doprowadzić do negatywnych zmian w płodzie. Ciąża może być zagrożona, organizm może nawet ją odrzucić. Problemem może być także niedorozwój umysłowy dziecka.

Jak lekarze starają się uchronić kobietę przed wszystkimi nieprawidłowościami związanymi z toksoplazmozą? Najczęściej planuje się badania krwi, które wykonane przynajmniej raz w ciąży mogą dać jasną informację dotyczącą tego, czy kobieta jest zakażona, a jeśli tak, to jakie środki należy przedsięwziąć, by przed zakażeniem uchronić dziecko.

Trzeba również o tym wiedzieć, że jeśli przez kilkadziesiąt lat nie zakaziliśmy się toksoplazmozą, to istnieje małe ryzyko, że stanie się to w ciąży. Oczywiście jeśli założymy, że nie zmienimy w zasadniczy sposób naszego stylu życia i będziemy zachowywać podstawowe zasady higieny.

© 2018 – 2019, jotnet. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Post Author: jotnet