Styl industrialny we wnętrzach mieszkalnych

Styl industrialny w aranżacji wnętrz cieszy się u nas obecnie dużą popularnością, choć nie jest to styl nowy. Narodził się w USA w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W Polsce pojawił się tak naprawdę kilkanaście lat temu… Jego geneza sięga czasów, w których amerykańscy artyści zaczęli wykorzystywać opuszczone pofabryczne pomieszczenia na swoje studia, organizując tam pracownie malarskie, rzeźbiarskie czy inne. Na naszym rodzimym podwórku natomiast styl industrialny zaistniał w dość naturalny sposób, gdy zaczęła się moda na lofty i urządzanie ekskluzywnych, oryginalnych mieszkań w starych fabrykach – pięknych ceglanych budynkach, które zaczęto odrestaurowywać na potrzeby mieszkalne i biurowe.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Przestrzeń, światło, surowość… Tak ogólnie można scharakteryzować ten styl urządzania wnętrz, bo są to cechy wynikające z jego genezy. W szczegółach natomiast wygląda to mniej więcej tak…

  • Wysokie pomieszczenia, wysokie sufity, duże powierzchnie, otwarte przestrzenie. Jeśli dysponujemy takimi – świetnie, połowa roboty z głowy. Jeżeli nie mamy takich pomieszczeń, a chcemy zaaranżować mieszkanie w stylu industrialnym, musimy użyć trików wizualnych, które optycznie nam tę przestrzeń powiększą (na przykład lustra, odpowiednie kolory, etc.) oraz – w miarę możliwości – pozbyć się ścian dzielących poszczególne pomieszczenia, aby uzyskać efekt jednej dużej przestrzeni, bez wydzielania kuchni, salonu, przedpokoju, etc.
  • Ściany… im surowiej wyglądają, tym lepiej. Jeśli mamy ściany z cegły – pozostawmy je odkryte, nie ukrywajmy pod żadnym tynkiem (lub ukryjmy tylko częściowo). Jeżeli mamy beton, także można go pozostawić w stanie nienaruszonym. Im naturalniej, tym lepiej (włącznie z niedoskonałościami tych ścian… nierównościami, zaciekami, przebarwieniami). W sytuacji, w której urządzamy w stylu industrialnym wnętrze, które industrialne nie jest (np. nowoczesne mieszkanie w blokach), można użyć elementów stylizowanych, nawiązujących do tego stylu (sztucznie postarzone cegły wmontowane w ścianę, panele podłogowe udające stare deski lub nawet podłogę fabryczną, etc.).
  • Styl industrialny to ogromne okna i swobodny dostęp światła dziennego do pomieszczenia. Nie wieszamy firanek ani zasłon. Dopuszczalne są ewentualnie rolety, ale w jak najmniej rzucającym się w oczy kolorze (maksymalnie neutralne). Pięknie wyglądają i wpasowują się w taka aranżację okna w metalowych ramach. Mogą być także drewniane.
  • Kolorystyka tego stylu to biele, szarości, kolor cegły, miedzi, odcienie piaskowe. Im bardziej naturalne barwy, tym lepiej. Odnosi się to zarówno do ścian czy podłogi, jak i do mebli.
  • Stylistyka industrialna bazuje na metalu, szkle, cegle, betonie, drewnie… czyli odwołanie do surowości i minimalizmu.
  • Podłogi mogą być betonowe lub drewniane (ewentualnie z materiałów imitujących te surowce). We wnętrzach w stylu industrialnym nie stosuje się raczej dywanów lub wykładzin dywanowych. Jeżeli komuś na tym bardzo zależy, można pokusić się o malutki dywanik w kolorze zlewającym się z podłogą – tak by był praktycznie niewidoczny.
  • Oświetlenie w industrialu to, jak wspomniano wcześniej, przede wszystkim światło naturalne swobodnie wpadające do wnętrza przez duże okna, ale to nie wszystko. Ważne są jeszcze lampy, a raczej ich ‘design’. Najlepiej, jeśli wyposażymy pomieszczenia w lampy surowe w stylu, w ciężkich metalowych osłonach, stare lampy używane niegdyś w warsztatach, fabrykach, najlepiej jeśli autentyczne. Nie mając pod ręką tego typu akcesoriów możemy jednak efekt industrialny osiągnąć także jednym prostym zabiegiem, mianowicie wieszając pod sufitem gołą żarówkę na długim kablu… po prostu!
  • Styl industrialny lubi meble stare, nawet zniszczone. Drewniane stoły, metalowe szafy, meble surowe i ascetyczne, jak wyjęte wprost z fabrycznych pomieszczeń socjalnych, meble z recyclingu, siedziska wykonane z drewnianych palet, etc. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sobie pozwolić w takim wnętrzu na miękką wygodną sofę. Możemy! Trzeba tylko uważnie wybrać jej kolor, aby wpasowała się dobrze w styl.
  • Ozdoby ograniczamy do minimum. Jeżeli zależy nam na dekoracjach, to muszą one także nawiązywać do stylu industrialnego. Mogą to być na przykład powieszone na ścianie czarno – białe zdjęcia przedstawiające krajobraz miejski, industrialny właśnie, metalowe mosty lub inne konstrukcje charakterystyczne dla miast…
  • I wreszcie instalacje… Rury, okablowanie, wsporniki i inne tego typu elementy konstrukcyjne występujące w danym pomieszczeniu, zwykle skrzętnie przez nas maskowane, w tym przypadku eksponujemy! To jest właśnie styl industrialny.

 

© 2017 – 2019, lejdno. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Post Author: lejdno